Nazwa: Fervex D
Postać: gran.do sporz.roztw.doust.
Dawka: 500mg+200mg+25mg
Opakowanie: 8 sasz.
Skład: Jedna saszetka zawiera:paracetamol 500 mg,kwas askorbowy 200 mg, maleinian feniraminy 25 mg
Działanie: Fervex D jest lekiem złożonym. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu. Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie. Lek wskazany do stosowania powyżej 15 roku życia. Nie zawiera cukru.
Wskazania: Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat; może być stosowany przez chorych na cukrzycę.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; ciężka niewydolność wątroby lub nerek, jaskra z wąskim kątem, rozrost gruczołu krokowego z towarzyszącą retencją moczu, dzieci poniżej 15 lat; fenyloketonuria (zawiera aspartam).
Działania niepożądane: Reakcje alergiczne w postaci: wysypki skórnej, rumienia, zapalenia skóry, plam, zmiany w obrazie morfologicznym krwi, suchość w jamie ustnej, zaburzenie ostrości, zatrzymanie moczu. Przy długim stosowaniu może wystąpić uszkodzenie wątroby i nerek.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny. W przypadku zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej 8 godzinne przerwy pomiędzy dawkami. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej lub zimnej wody. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem.
Środki ostrożności: Ryzyko uzależnienia psychicznego przy stosowaniu dawek większych niż zalecane i długotrwałym leczeniu, aby uniknąć przedawkowania, należy sprawdzić czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. U osób dorosłych o masie ciała powyżej 50 kg, całkowita dawka dobowa paracetamolu nie może być większa niż 4 gramy na dobę. Picie napojów alkoholowych lub przyjmowanie środków uspokajających (zwłaszcza barbituranów) nasila działanie uspokajające leków przeciwhistaminowych, dlatego należy unikać jednoczesnego ich przyjmowania.Istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol. Ostrożnie stosować u pacjentów z niedoborem G6PD. Może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.
Uwagi: Dystrybutor: MagnaPharm Poland Sp. z o.o.,Al. Jerozolimskie 146 D,02-305 WarszawaPrzed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.